Eminentni strip-autori, teoretičari i urednici su jedinstveni: “Gospodar Zlatnih bregova” i “Trojica u mraku” ulaze u listu desetak ponajboljih vestern stripova svih vremena

Zadnjih dana prošle 2020. godine u striparnicama i u knjižarama su se pojavili prvi primjerci strip-knjige POČELO JE U ZAGREBU… (s podnaslovom “Povijest europskog vestern stripa“) u kojem nas Tihomir Mraović (r. 1961), strastveni stripaš, ali u kulturnoj javnosti prije svega percipiran po svom radu kao književnik – s više od tridesetak objavljenih naslova, kroz više od 360 stranica vodi “na putovanje kroz predjele europskog (i ne samo europskog) vestern stripa“, koje je započelo ni više ni manje nego u Zagrebu na stranicama tjednika “Oko” i dnevnika “Novosti” sredinom i početkom druge polovice 30-ih godina prošlog stoljeća.

Ime autora koji su možda (ili sasvim sigurno) prvi europski vizionari vestern priča u umjetnosti (i mediju) stripa su Andrija Maurović – crtač i Krešimir Kovačić i Franjo Fuis – scenaristi.

Stjecajem okolnosti i sam sam jednim dijelom doprinio nastanku ove knjige.

Naime, Mraović je prije koju godinu u stručnom strip-časopisu “Kvadrat” (kojeg uspješno i s “ljubavlju” uređuje skoro puna tri desetljeća Vjekoslav Đaniš) u dva nastavka objavio studiju “Europski vestern strip“.

Pročitavši, predložio sam Tihomiru Mraoviću da navedeni tekst proširi i preradi za knjigu, koju bi objavila naša udruga “Art 9“. Posebno sam “inzistirao” da se što više pozabavi manje poznatim (ili gotovo nepoznatim) podatkom da je europski vestern strip zapravo “rođen” u Zagrebu!

Dogovoreno – ispunjeno!

A kako bi knjiga bila što “bogatija“, što “potpunija“, pa i “propulzivnija” predložio sam Mraoviću da među strip-autorima, kritičarima, urednicima i nakladnicima (s cijelog područja bivše Jugoslavije, uključujući i stručnjake koji žive izvan ovog teritorija, tipa g. Tamburić i g. Đukanović, ali su za njega vezani) napravi anketu na temu:

“10 najboljih/najdražih vestern stripova svih vremena”

i da se svakom od njih omogući maksimalna “sloboda“. U smislu da mogu svoje liste od 10 stripova proširiti ili smanjiti za pokoji broj naslova, da liste mogu, ali i ne trebaju “objašnjavati”, odnosno “eksplicirati”. Naravno, i da nitko ne bude ograničen da svoje liste najboljih/najdražih vesterna “isključivo veže” za produkciju na Starom kontinentu, nego da ih mogu i proširiti – prvenstveno se tu mislilo na američki vestern strip.

Kako sam i pretpostavljao vesterni Andrije Maurovića su i u cjelini i pojedinačno gledano jako dobro “kotirali” među anketiranima.

Istina na svoje liste niti jedan od Maurovićevihkaubojaca” nisu uvrstili Igor Kordej, Jules Radilović, Žika Bogdanović, Milko Peko, Zoran Janjetov, Iztok Sitar, Žika Tamburić, Pero Kvesić, Goran Dujaković, Josip Grozdanić i Darko Macan.

S obzirom da je 35 “autora i drugih stručnjaka” (oba spola, jer je tu i jedna dama – kolekcionarka Marija Kušan) uzelo učešća u anketi/izboru – radilo se o trećini ukupnog broja.

Za 24 nas preostalih učesnika Maurovićevi vesterni ulaze u TOP-10 najboljih!

Za Ninoslava Kunca najbolji vestern svih vremena je trilogija o Starom Mačku (“Gospodar Zlatnih bregova“, “Sablast Zelenih močvara” i “Posljednja pustolovina Starog Mačka“, po scenarijima Franje Fuisa).

Za Krešimira Zimonića ta trilogija je na trećem mjestu naj-vesterna.

Za Stjepana Bartolića, Aleksandra Zografa (Sašu Rakezića), Nenada Barinića i za Vladimira Topolovačkog trilogija “Stari Mačak” je na četvrtom mjestu.

Dario Antunović svoju listu nije rangirao, ali jedno od deset mjesta pripalo je i toj trilogiji.

Za autora knjige Tihomira Mraovića prva epizoda sa Starim MačkomGospodar Zlatnih bregova” je najbolji vestern svih vremena, za Želimira Kosovića je na drugom, a za Veljka Krulčića na trećem mjestu naj-vestern stripova all-time.

Za Mariju Kušan je njegova tjedna verzija “Crni jahač” na samom vrhu (dakle, na prvom mjestu), a za Raula Švarca je na desetom mjestu.

Citirati ću Štefa Bartolića: “Kao i Zagor, niti Stari mačak zapravo nije vestern. Radnja ovog stripa da nema koltova, šešira i konja) jednako bi se mogla događati u nekom podravskom selu. Kad tome još dodamo atmosferu koja je dobrim dijelom povučena iz ondašnjih srednjestrujaških vestern stripova, rezultat nije bog zna kakav. Ali, Maurovićev crtež i likovi, Polagana Smrt i, posebno, Stari Mačak… eh, to su karakteri veći od života.”

Kunc je kratak i filigramski precizan: “Maurović je bez sumnje prvi!“.

Trojica u mraku” scenariste Kreše Kovačića i crtača Maurovića je najbolji vestern strip – mišljenje je Alije Balte. Za Franu DulibićaTrojica u mraku” su na petom, a za Marka Fančovića na desetom mjestu.

Sedma žrtva” istog tandema (scenariste Kovačića i crtača Maurovića) je najbolji vestern strip – moje je (Veljka Krulčića) mišljenje.

Priznao sam kako mi je zapravo bilo teško odlučiti se – da li da na pijedestal stavim “Trojicu u mraku” ili “Sedmu žrtvu“, da sam mogao napraviti kompromis i staviti da ta dva stripa “dijele” titulu naj-vesterna, ali kada sam odustao od kompromisa te vrste – zbog promila, zbog nijansi, zbog mrvice dramaturški slojevitije priče, zbog trnaca koji mi prolaze rukom, zbog tužnog, pretužnog finala… da sam se odlučio da je “Sedma žrtva” mastermind…

Zanimljivo je spomenuti kako je Zoran Đukanović na drugo mjesto stavio “4 remek-dela iz vestern opusa“, nesumljivo aludirajući na “Gospodara Zlatnih bregova”, “Sablast Zelenih močvara”, “Trojica u mraku” i “Sedma žrtva”.

Po Darku Kreču jedanaesto mjesto liste dijele upravo “Trojica u mraku” i “Sedma žrtva“.

Strip “Trojicu u mraku“, ali verziju koju je Maurović crtao po scenariju Marcela Čuklija ranih 50-ih za “Horizontov zabavnik“, najbolji je vestern svih vremena za Želimira Kosovića, a za Mariju Kušan na sedmom je mjestu njezine liste.

Za Borivoja Dovnikovića i za Dušana Gačića autor najboljih vestern stripova svih vremena (ali bez preciznije atribucije) upravo je Andrija Maurović.

Maurovićevi vesterni su za Tomislava Čegira sedmi po vrijedonosnom redoslijedu, za Krešimira Mišaka tri mjesta ispred – četvrti!

Bez atribucije Maurovićeve vesterne izdvojio je i Stjepan Micak.

Nedeljko Dragić je istaknuo kako su upravo vesterni bili dijelovi njegova djetinjstva i odrastanja, te priznao kako najviše pamti upravo Maurovićeve vesterne, a za koje nikada ne bi rekao da se njihova radnja odvija na Divljem Zapadu u Americi, nego kod nas u Slavoniji.

Po Mladenu Novakoviću najbolji Maurovićev vestern je “Djevojka sa Sijere“, koju je stavio na osmo mjesto svoje liste.

Osim vestern ostvarenja Andrije Maurovića, na pojedinim listama naišli smo na još nekoliko hrvatskih i jugoslavenskih vesterna.

Tako je Alija Balta na drugo mjesto najboljih stavio “Tom i Malo Medvjeđe srceNorberta i Waltera Neugebauera; Mladen Novaković isto na drugo mjesto “Din Kol” tandema FurtingerRadilović; po Mariji KušanBufalo BiluSergeja Solovjeva i scenariste Branka Vidića isto pripada drugo mjesto (za Đukanovića to je deseti naj-naslov na listi); dok vesternu “Baf, vođa karavanaAleksandra Hecla peto, kao što je za Vladimira Topolovačkog isto to Heclovo ostvarenje – sedmo u vrijedonosnoj ljestvici.

Roy Thorne” tandema Čukli (scenarist) i Neugebauer (crtač) je šesti naj-vestern po Mariji Kušan.

Jedan od deset najboljih vesterna po Dariju Antunoviću je “Billy The Pljuc” scenariste Slobodana Obradovića i crtača Branislava Kerca.

WinnetouWaltera Neugebauera po Krulčiću je dvanaesti najbolji vestern strip svih vremena.

I na kraju spomenimo i “Marshal Bass” koji je produkcijski francuski strip, ali iza kojeg autorski stoje naši autori – scenarist Darko Macan i crtač Igor Kordej.

Za Nenada Barinića to je treći najbolji vestern, za Josipa Grozdanića deseti, u svoju listu najboljih uvrstio ga je i Stjepan Micak (kao i još jedno Macan-Kordejevo ostvarenje “Texas Kid” – “koji nije klasičan vestern, ali se naziru neki elementi”).

Za samog Igora KordejaMarshal Bass” je najbolji vestern strip svih vremena, bolji od “Poručnika Blueberrya” koji je na drugom mjestu, “Kena Parkera” koji je na trećem mjestu…

Piše: Veljko Krulčić